وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

قوانین مهم در طراحی لوگوی سایت

20 آذر 1395

مطمئناً لوگو سایت، قسمت مهمی از تجارت و طراحی سایت شما محسوب می شود. لوگو در حقیقت، توصیف کننده هویت، ایده و هدف کسب و کار شماست. لوگو می تواند در المان های متفاوتی مانند وب سایت شما یا حتی متعلقات شرکت تان (مانند سر برگ، کارت ویزیت و ...) نمایش داده شود. به این ترتیب برخی از لوگوها هم راستا با اهداف یک شرکت بوده و برخی دیگر نیز آن چنان موفق نخواهند بود.

در این مقاله از طراحی سایت پرتال، قصد داریم شما را با چند نکته برای طراحی لوگوی سایت آشنا نماییم. امیدواریم بتوانید با استفاده از این راهکارها لوگویی درخور وب سایتتان طراحی کنید.

لوگوی خود را تست کنید

 پیش از آنکه لوگوی خود را در سایت قرار دهید و آن را به کاربران معرفی کنید باید تمام لوگوهایی که طراحی کرده اید را رتبه بندی کنید. برای آزمایش لوگوی سایت خود باید به این 14 سوال پاسخ دهید:

به ازای هر جواب مثبت به سوالات زیر 1 امتیاز مثبت دریافت می کنید:

حال در ازای هر پاسخ مثبت به سوالات زیر یک امتیاز منفی دریافت می کنید:

امتیاز دهی:

 بدون آنکه روش طراحی شما را در نظر بگیریم، راه های بهتری هم برای رسیدن به هدف وجود دارد. در حقیقت، بهبود ساختار یک لوگو به طور مستقیم با نام تجاری شما وابسته است و هچنین، باید در نظر گرفت که هر نوع تجارتی، بسته به نوع خدماتی که ارائه می کند باید لوگویی مجزا داشته باشد.

نام تجاری در برابر لوگو

نام تجاری شما در واقع نماد کلی از هر تعامل مشتریان با شرکت شماست. و در یک جمله می توان آن را روحی در کالبد شرکت شما نامید.

و حالا باید بررسی کنیم که نقش لوگوی شما در این میان چیست؟

در حقیقت لوگوی شما در تمامی قسمت ها همانند: سایت، کارت بیزینس، سربرگ، ماشین ها و تبلیغات شرکت شما وجود دارد. اما توجه نمایید که وظیفه لوگو بیان تمامی موارد نمی باشد.

به نظر شما حرفه ای ترین و معتبرترین لوگو چه معیاری دارد؟

لوگوهای بالا را با هم مقایسه نمایید. و توجه نمایید که لوگوها مربوط به شرکت های بزرگ و معتبر تا چه حد ساده (چه از نظر متن و چه از نظر اشکال به کار رفته) می باشند و حال آنکه لوگوها مربوط به شرکت های کوچک مجموعه ای از فونت های متعدد و اشکال پیچیده است.

یک لوگو باید بیانگر یک احساس، پیشنهاد، سرنخ بوده و بتواند به زبان ساده کلیتی از یک شرکت و خدمات آن را بیان کند. بعلاوه بایستی ارتباطی به نام تجاری شما در جهت انحصار آن داشته باشد و به هیچ وجه نباید تمامی جزئیات را مطرح نماید.

قوانین طراحی لوگو

با نام تجاری خود آغاز نمایید

در ابتدا برای طراحی لوگوی خود نام تجاری خود را در نظر بگیرید. با پرسش سوالاتی به موضوع بپردازید. مثلا اینکه مشتریان خود را بشناسید و بررسی نمایید که آنها از شما چه می خواهند. انتظارات شما از مشتریان چیست. به بررسی های خود ادامه داده و در مورد ماموریت های شرکت خود تحقیقات لازم را انجام دهید.

در طرح سوالات خود دقت نمایید. مثلا اگر از مردم سوال نمایید که رنگ آبی را ترجیح می دهند یا سبز راه به جایی نخواهید برد و این سوال باید اینگونه مطرح شود که به نظر شما کدامیک از موارد روبرو مهم است : حرفه ای جلوه داشته باشیم یا در راستای مد روز؟ حتی اگر لوگوهای خود را با هدف گزینش از میان آنها به مشتریان نشان دهید باز هم فایده ای نخواهد داشت.

ساده سازی لوگو

هر چقدر که از اشکال، خطوط، رنگها و فونت ها بیشتر استفاده نمایید خود را کلاس بندی تر شده نمایش می دهید و اگر در کسب و کار شما ایجاب می کند که اینگونه باشد پس به کار خود در همین راستا ادامه دهید. در غیر اینصورت در نظر داشته باشید که لوگوی شما نباید تمام جزئیات را بازگو نماید و باید تا حد امکان ساده باشد.

سعی کنید که در طراحی لوگوی خود از یک فونت استفاده نمایید و در صورتی که شعار شما نیز در لوگو گنجیده شده است تا 2 فونت هم جایز است. تا جایی که ممکن است از رنگ های gradient استفاده نکرده و از رنگ های solid بهره ببرید، زیرا بخوبی امکان چاپ آنها وجود ندارد و به همین جهت پیش پا افتاده هستند.

گام های بزرگ بردارید

اگر شرکت شما جزو شرکت هایی است که درآمد سالیانه آن یک میلیون دلار در سال است باید لوگویی به مراتب قوی تر از شرکتی که درآمد سالیانه آن 10 میلیون دلار است داشته باشد.

در این مورد نیازی نیست به شرکت های رقیب که هم سطح شما هستند توجه نمایید و همیشه به فراتر از آنجه که می خواهید بیاندیشید.

بدانید چه کسی از شما نفرت دارد

بیایید با این موضوع روبرو شویم که فردی با انتخاب شما موافق نمی باشد. در حقیقت باید برای هر تغییر کلی در نام تجاری خود که در بر گیرنده لوگوی شما نیز هست با مشورت درون سازمانی بررسی نمایید که آیا مردم قادر به درک این تغییر و دلیل انجام آن هستند یا خیر؟

در همین جهت همواره تمامی نظر ها را بررسی نمایید. بصورت مثال در جمعی 24 نفره برای انتخاب رنگ، بدترین حالت زمانی رخ می دهد که تنها 5 نفر از آنها رنگ ها را انتخاب نموده و 19 نفر باقی مانده بدون رای مانده و از این انتخاب ناراضی اند.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ دریافت نمایندگی سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

برچسب ها: قوانین مهم در طراحی لوگوی سایت, چهار قانون اساسی در طراحی لوگوی کارآمد, چگونه برای سایت خود لوگو طراحی کنیم, نحوه انتخاب لوگو در طراحی سایت, اهمیت لوگو در طراحی سایت
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *