وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

اندازه فونت متغیر و ثابت

27 مهر 1394

CSS یک ابزار بسیار مناسب ، اساسی و قدرتمند برای طراحی وب سایت و شکل بخشیدن به صفحات وب سایت است که با ارائه ورژن جدید آن ( CSS3 ) قدرت بیشتری نیز گرفته است . دراین مجموعه تلاش خواهد شد ، تعدادی از تکنیک های کاربردی ، فوق العاده و ساده از CSS را با یکدیگر مرور کنیم .

اندازه متغیر فونت ها

با استفاده از روش اندازه گذاری متغیر برای فونت ها ( em ) ، اندازه فونت ها با توجه به محیط اطراف و اجزاء تشکیل دهنده وب سایت تعیین می شود ، و کاربران نیز می توانند به راحتی با استفاده از تنظیمات مرورگر خود اندازه فونت ها را به دلخواه خود تغییر دهند.

از روش اندازه گذاری دقیق و یا ثابت هنگامی استفاده خواهد شد که اندازه خروجی  رزولوشن تصویر (Resolution) ، نوع مرورگر ، و اندازه صفحه نمایشگر مشخص شده باشد.

در مرورگرهایی مانند Internet Explorer اندازه های متفاوتی برای فونت ها با واحدهای یکسان نسبت به مرورگرهای دیگر وجود دارد . اینها دلایلی هستند برای اینکه از واحد ( em ) برای اندازه گذاری استفاده شود.

برای اندازه گذاری فونت ها در طراحی وب به صورت متغیر و انعطاف پذیر ( relative ) ، می توانید به روش ساده زیر عمل کنید

اگر تا پیش از این از واحد ( px ) برای اندازه گذاری فونت ها استفاده می کرده اید ، تبدیل این متغیرها و معیار ها برای شما کمی سخت خواهد بود. برای تبدیل واحد ( Px ) به ( em ) می توانید از فرمول زیر استفاده نمائید. طبیعی است پس ازمدتی معیار این واحد اندازه گذاری را نیز درک خواهید کرد.

۱۶px=1em

pixels/16=em

h1 {font-size:2.5em;} /* 40px/16=2.5em */

h2 {font-size:1.875em;} /* 30px/16=1.875em */

p {font-size:0.875em;} /* 14px/16=0.875em */

می توانید از روش فوق العاده ، کاربر پسند و ساده زیر نیز برای اندازه گذاری متغیر فونت ها استفاده کنید.

با استفاده از این روش تبدیل واحد ( px ) و ( em ) به یکدیگر بسیار آسان خواهد شد ، اندازه فونت ها در تمامی مرورگرها به صورت یکسان خواهد بود و کاربر توانایی بزرگ و کوچک کردن فونت ها با استفاده از تنظیمات مرورگر را نیز خواهد داشت. اندازه فونت را برای body به مقدار ۶۲٫۵% تعیین کنید.

body {

  font-size: 62.5%; /* font-size 1em = 10px */

}

p {

  font-size: 1.2em; /* 1.2em = 12px */

}

همانطور که ملاحظه میکنید با انجام این اندازه گذاری ، واحدها به راحتی با یک نسبت مناسب به یکدیگر تبدیل می شوند.

h1 {font-size:1.6em;} /* 16px/10=1.6em */

h2 {font-size:1.4em;} /* 14px/10=1.4em */

p {font-size:1.2em;} /* 12px/10=1.2em */

 

برچسب ها: سایز فونت استاندارد تایپ متن, اندازه فونت متغیر و ثابت, اندازه متغیر فونت ها, آشنایی با دو روش اندازه گذاری متغیر برای فونت ها, اندازه گذاری دقیق و یا ثابت, فونت استاندارد, سایز فونت ها در طراحی وب سایت, تغییر سایز فونت در وب سایت, سایز فونت استاندارد برای تایپ متن, چگونه سایز فونت وب سایت خود را تغییر دهیم, چه سایزی برای فونت وبسایت مناسب است, آموزش تغییر اندازه فونت وب سایت
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *