وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

بهینه سازی گالری تصاویر در طراحی سایت

22 آذر 1395

 همه ما از اهمیت طراحی سایت واکنشگرا آگاه هستیم. درست است؟ طراحی سایت ریسپانسیو برای تصاویر و گالری عکس ها نیز قوانین خاص خود را دارد.

هیچ چیز بدتر از این نیست که یک وب سایت زیبایی را جستجو کنیم و تصاویری را ببینیم که در مکان درست قرار ندارد و سایز تصاویر مناسب نیستند. این موضوع مثل این می ماند که طراح وب سایت چیزی را فراموش کرده و از قلم انداخته است.

امروز ما به هفت موردی که می توانید در پروسه طراحی سایت انجام دهید تا گالری تصاویر جذابی را بسازید، می نگریم.

 در طراحی سایت به ابعاد طراحی سایت دقت کنید

منظره و شمایل وب سایت در  لب تاپ می تواند با وب سایت های موجود در موبایل متفاوت باشد. در اکثر وب سایت های دسک تاپ کامپیوتر، تصویرهایی وجود دارند که در مکان های مناسب قرار می گیرند. وظیفه شما این است که پیام مشابه ای از هر دو محیط وب سایت به مخاطب منتقل کنید تا مخاطب وب سایت در اندازه صفحه نمایش کوچک تر هم بتواند از وب سایت استفاده کند و از آن لذت ببرد.

این جا دقیقا بهترین مکان برای توضیح دادن ابعاد مناسب تصویر در وب سایت ها می باشد. رابطه بین ابعاد افقی و عمودی یک تصویر باید بسیار با همدیگر متناسب باشد.

در وب سایت های دسک تاپ، تصاویر افقی در بالای طراحی سایت تان به نظر فوق العاده می رسد. اما وقتی وب سایت ها در صفحات کوچک تری قرار می گیرد، چه اتفاقی می افتد؟ آیا اندازه تصاویر برای دیده شدن کوچک تر می شود؟ آیا برخی از عکس ها ناپدید می شوند؟

در اینجا است که ابعاد تصاویر موجود در طراحی سایت اهمیت پیدا می کند. با رعایت ابعاد تصویر در جهت عمودی و افقی، اندازه تصاویر در هر دو صفحه نمایش مشابه هم دیده می شود و محتوای وب سایت دیگر غیر قابل دسترس نمی شود.

 اندازه و مقیاس های استوار

 دقتی که در کراپ کردن تصاویر، اندازه و آپلود تصاویر به خرج می دهید، می تواند به طور مستقیم بر پروسه طراحی سایت تان تاثیر بگذارد.

چه تعدادی از شما این عکس ها را در CMS آپلود کرده و انتظار دارید که طراحی سایت تان بهترین باشد؟

هر تصویر برای قرارگیری در طراحی سایت باید به خوبی کراپ شده باشد و اندازه مناسبی داشته باشد. این موضوع شما را مطمئن می سازد که تصاویر بسیار جذاب هستند و هیچ چیزی را برای جلب نظر مخاطبان وب سایت فراموش نکرده اید.

شاید این موضوع اندکی زمان بر باشد اما ارزشش را دارد (مخصوصا اگر با اسلاید ها و گالری ها در طراحی سایت خود کار می کنید)

 در طراحی سایت خود از اسلایدر و گالری استفاده کنید

استفاده از یک چارچوب یا محفظه برای اسلایدها و گالری ها در طراحی سایت به شما کمک می کند تا تصاویر جذاب را بهتر مدیریت کنید. مخصوصا اگر شما از ابزار پیشرفته و محبوبی استفاده کنید، خیلی از موارد نامناسب و اضافه از بین می رود و حذف می شود تا هدف طراحی وب سایت که جذب کاربران وب می باشد عملی شود.

نمی دانید که از کدام مورد استفاده کنید؟ زمانی که تعداد انگشت شماری از تصاویری را در اختیار دارید که در اندازه های بزرگ هستند از اسلایدها استفاده کنید. این مورد برای طراحی سایت بسیار جذاب و جالب به نظر می رسد. زمانی که تصاویر بی شماری دارید که موضوعات مختلفی را هم شامل می شود، از گالری در طراحی سایت خود استفاده کنید. این موضوعات برای نمونه کارها و وب سایت هایی که تصاویر زیادی برای نمایش دادن دارد، مناسب می باشد.

 تا جای ممکن از نوشتن شرح تصاویر اجتناب کنید

شرح تصاویر می تواند یک ابزار عالی برای ارزشمند ساختن اطلاعات موجود در تصاویر باشد، و هم چنین می تواند چگونگی کارکرد طراحی وب سایت را نیز مشخص سازد. در هر صورت، اگر می توانید با راه حل دیگری در این زمینه وفق یابید، حتما از نوشتن شرح تصاویر خود داری کنید.

کادر های متنی بزرگ مانند این شرح تصاویر، می تواند در صفحه نمایش ها زیبا باشند و می توانند در محیط های کوچک تر هم، مسئله مورد نظر را بیان کنند. نتیجه این چنین تاثیرها می تواند نامطلوب باشد و باعث شود که کاربر وب سایت شما را ترک کند ( این موضوع برای وب سایت های گوشی همراه تبدیل به یک عامل گمراه کننده برای کاربران وب سایت شده است).

 مراقب ویدئو ها و تصاویر موجود در طراحی سایت خود باشید

بیاید این موضوع را واضح سازیم: این مورد در همه جای دنیا تصدیق شده است که باید در طراحی سایت، ویدئو و تصاویری را داشته باشیم. این چیزی است که شما باید آن را انجام دهید.

اما ویدئو و تصاویر را با هم ترکیب نکنید و به عنوان یک عامل طراحی سایت در نظر نگیرید. به طور مثال، مثلا ویدئو و تصاویر را در یک اسلاید قرار ندهید. گاهی اوقات، شاید خوش شانس باشید و این موضوع برای وب سایت تان معجزه باشد. اما گاهی اوقات وب سایت شما به این ترتیب، نادیده گرفته خواهد شد.

بهترین گزینه این است که هر یک از عوامل طراحی سایت در مکان مخصوص به خود قرار بگیرد و این مورد درباره تمام عوامل طراحی سایت صدق می کند، اما اهمیت آن درباره ویدئو و تصاویر بیشتر می باشد.

 عوامل غیر ضروری طراحی سایت را حذف کنید

یکی از بزرگترین مشکل ها با اسلایدها و گالری ها این است که طراح وب سایت، موارد بسیار زیاد و غیر ضروری را وارد طراحی وب می کند: نوارهای جستو، دکمه های جستجو، متن، دعوت به عمل ها و لیست ها و غیره.

عموما، کاربران وب سایت درک می کنند که چگونه با یک اسلاید در تعامل باشند. عواملی را در طراحی وب سایت قرار دهید که کاربران نیاز داشته باشند که با آن تعامل یابند. اگر هدف گالری عکس ها و اسلاید ها این باشد که کاربران سایت را دعوت به عملکرد کنیم، تنها باید به صورت یک گزینه در طراحی سایت نمایان شود و نباید زیادی شلوغش کنیم. این موضوع به افزایش میزان واکنش ها در وب سایت تان بسیار کمک می کند.

 از تصاویر با کیفیت در طراحی سایت خود استفاده کنید

این موضوع نیازی به گفتن ندارد، اما اکثر اوقات اتفاق می افتد. اگر تصویر با کیفیت مناسبی نداشته باشید، سعی کنید اصلا از تصاویر در طراحی سایت استفاده نکنید. کیفیت و وضوح بالا مهم تر از هز چیزی می باشد. کاربران وب سایت وقت خود را تلف نمی کنند تا وب سایتی را ببینند که دارای تصاویر ضعیف و کم کیفیت می باشد.

کاربران وب سایت زیادی به طراحی سایت تان از طریق ابزارهایی با کیفیت بالا نگاه می کنند و به این ترتیب،  آن ها انتظار دارند تا موارد بصری با وضوح و کیفیت بالا هم مشاهده کنند.

برخی از تصاویر باید فرمت شان تغییر کند تا به وضوح بالا برسند- ابزارGOOGLE DELEVEPERS بهترین مورد برای انجام این کار است.

نتیجه گیری

همه ما می خواهیم وب سایت هایی را طراحی کنیم که کاربران به تعامل با آن نیاز داشته باشند. تصاویر قدرتمند، بخش کلیدی این موضوع است. مهم تر از این مورد هم این می باشد که طراحی سایت به بهترین وجه در تمام ابزارها با کیفیت دیده شود.

زمانی که در مرحله طراحی سایت و WIREFRAM ها هستید، تصاویری را انتخاب کنید که در تمام ابزارها به خوبی اجرا و دیده شود. در دراز مدت این موضوع تاثیر بسزایی در طراحی سایت تان دارد و منفعت های زیادی را برایتان فراهم می کند.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ دریافت نمایندگی سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

برچسب ها: بهینه سازی گالری تصاویر در طراحی سایت, چگونه گالری تصاویر سایت را بهینه سازی کنیم, بهبود وضعیت گالری عکس در طراحی سایت
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *