طراحی سایت برای موبایل، نحوۀ طراحی سایت را به طور کلی تغییر داده است. به طوریکه سایت هایی مانند فیسبوک از طراحی ریسپانسیو (طراحی سایت برای موبایل) برای بهبود تجربه کاربری خود استفاده کردند.

زمانی که از طراحی سایت ابتدا برای موبایل (Mobile-First) صحبت می کنیم، منظورمان طراحی سایت برای دستگاه های موبایل و به طور کلی دستگاه های قابل حمل می باشد. دستگاه هایی که سایز نمایشگرشان و قابلیت های شان به مراتب کم تر از دستگاه های دسکتاپی است. هرچند باید توجه داشته باشید که تجارب طراحی سایت در دستگاه های دسکتاپ بسیار بیشتر از طراحی سایت برای موبایل است.

من در این قسمت از مقاله توجه شما را به مصاحبه Luke Wroblewski جلب می کنم. در حقیقت، لوک اولین شخصی است که طراحی سایت موبایل را در سال 2009 میلادی معرفی کرد. او سعی کرد در طراحی اپلیکیشن Polar از اصولی استفاه کند تا به شکل Input Factory باشد.  پیشنهاد می کنم این مصاحبه را مطالعه کنید.

شما اولین بار چگونه توانستید این اپلیکیشن را طراحی کنید و توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کنید؟

من اولین بار برای کار با برنامه های موبایلی خود با یاهو کار کردم. من به وب سایت یاهو ملحق شدم. البته این قضیه به سال 2005 بر می گردد. من کمی بعد از آن ، تیمی را تشکیل دادم تا بر روی یک سری محصولات و ایده هایی تاکید داشته باشیم که 3 تا 5 سال کار کردند. من بعد از آن ، وب سایت خودم  را در زمینه موبایل طراحی کردم.

تیم ما یک سری تجربه ها در زمینه کار با دستگاه های نوکیا داشت. نوکیا ، یک player بزرگی دارد. کمی بعد از آن ، اپل برنامه های خود را به iOS اعلام کرد و ما سریع به سراغ iOS  رفتیم. ما در آن زمان با برنامه های زیادی کار کردیم. مثل برنامه های موبایلی ، تلویزیونی و برنامه های مربوط به کامپیوتر های قدیمی و desktop. ما با انجام این کار به فرصت های بسیار قابل توجهی دست یافتیم.

من می توانم بگویم که شما طراحان باید توجه خود را به سمت عوامل زیر جلب کنید تا طراحی موفقی داشته باشید.عواملی مثل کار با دستگاه ها و توجه به شکل و رنگ آن ها ، ارتباط با دستگاه ها ، دسترسی آنلاین به مطالب و خدمات مفید و ارتباط با افراد. توجه داشته باشید که موفقیت از رو هوا نمی آید. شما باید چند سال تلاش کنید و خطاهای خود را پیدا کرده و آن ها را برطرف کنید. شما با در نظر گرفتن این نکات می توانید آینده روشنی داشته باشید.

در چه زمانی محصولات را توسعه دادید؟ و از چه طریقی توانستید خلا بین بازارهای اشباع شده را پیدا کنید؟

اشباع شدن بازارها ، امر کاملا مشخصی است و هرکسی این قضیه را می بیند. اصلا نیازی به تحقیق ندارد. من در اینجا تمایل دارم تا یک سری مشکلات را بررسی کنم که در طراحی سایت ، جلوی راه طراحان قرار می گیرند. شما برای رسیدن به موفقیت در آینده ، باید تجارب کافی کسب کنید. تجاربی که خیلی از افراد ندارند.

 به طور مثال ، در دنیای طراحی سایت و طراحی موبایل ، داشتن تجربه بسیار مهم است.من در این زمینه دو تا کتاب نوشتم.من احساس می کنم موفقیت من به این خاطر بود که من بر روی مشکلات تاکید داشته و توانایی خود را در این زمینه بالا بردم. من وقتی به سراغ اینترنت می روم ، افراد زیادی را می بینم که درحال تبادل اطلاعات و به اشتراک گذاشتن ایده های خود با افراد دیگر می باشند. تجزیه و تحلیل این مسائل ، اصلا خوب از آب در نمی آید.

شما باید بررسی وب سایت خود ، به یک سری پارامترها مثل checkbox ها ، دکمه های radio ، زمینه مطالب وب سایت و ..توجه کنید. چرا که انجام این پارامتر ها خیلی سخت است و شرکت ها افرادی را به کار می گیرند تا این فرآیند ها را برای طراحی وب سایت آن ها انجام دهند. حتی رتبه این شرکت ها هم خیلی پایین است. شما با دیدن این مشکلات می توانید به این نتیجه برسید که مطمئنا بهتر از دیگران کار می کنید.

اصلا مهم نیست که شرکت ها چگونه با این مشکلات کنار می آیند و چه بازخوردی می گیرند. آن چه که مهم است ، شما باید این مشکلات را مورد بررسی قرار داده و به دنبال راه حلی برای حل آن ها باشید. من مطمئنم که شما می توانید با اعتماد به نفس کامل ، این کار را برای بهبود طراحی وب سایت خود انجام دهید.اگر شما اعتماد به نفس ندارید، خوب ، قضیه دیگر فرق می کند.

 چرا طراحی سایت برای موبایل به طرز چشمگیری اهمیت پیدا کرده است؟

من در اینجا تجربه خودم را در اختیار شما قرار می دهم و 3 نکته اصلی را در راستای اهداف خود در نظر می گیرم: رشد ، تمرکز و تاکید ، نوآوری

رشد، مسئله بسیار محرزی است و هر کسی  راجع به آن اطلاع دارد. امروزه بیش از 2 میلیون دستگاه  موبایل وارد بازار شدند. به  آمار وب سایت 371,000 children born every day نگاهی بیندازید. شما در این وب سایت مشاهده می کنید که تعداد افراد روز به روز در حال افزایش است.همه دستگاه هایی که به شبکه وصل می شوند ، فرصت هایی را در اختیار شرکت ها قرار می دهند تا آن ها بتوانند با آمار موجود ، دستگاه های بیشتری را برای بچه ها طراحی کنند تا آن ها هم بتوانند از قابلیت موبایل ها استفاده کنند.

خوب حالا باید به محدودیت موبایل ها توجه کنید.موبایل ها باید قابل حمل باشند و دارای صفحه نمایش کوچکی می باشند. آن ها در هر جا می توانند به شبکه وصل شده و کاربران می توانند در محیط های مختلف از قابلیت این دستگاه ها استفاده کنند. شما باید برای موفقیت وب سایت خود ، به این محدودیت ها بیشتر توجه کنید. شما باید صفحه نرمالی را برای این دستگاه ها در نظر بگیرید. کاربران خیلی به اندازه صفحات توجه نمی کنند. شما باید برای طراحی موبایل ها ، نکات مهم تری را مد نظر داشته باشید. شما باید تا آنجایی که امکان دارد، موبایل ها را خیلی ساده طراحی کنید تا همه کاربران بتوانند از این قابلیت استفاده کنند.

البته حقیقت امر این است که موبایل به خودی خود محدودیت ندارد. اتفاقا بر عکس است. یک سری ویژگی ها وجود دارد که باعث افزایش قدرت موبایل ها می شوند. شما باید به این امر توجه داشته باشید که موبایل ها در همه جا استفاده می شوند. شما طراحان وب سایت نه تنها باید طراحی جدیدی را برای موبایل ها در نظر داشته باشید ، بلکه باید طوری آن ها را طراحی کنید تا هر فردی در هر جا بتواند از این دستگاه ها استفاده کند.

اما خوب ، بازهم کافی نیست. شما باید به تجربه های بیشتری برسید. ما در اینجا از تکنولوژی اکتشافات محلی تشکر می کنم. ما از تکنولوژی دور بین ها ، میکروفون ها برای پردازش، تغییر ورودی های شنیداری  و دیداری تشکر می کنیم که افراد می توانند از طریق این تکنولوژی ،ویدئوها و فیلم های مورد علاق خود را با دوستان خود ، آن هم از فاصله 10 متری به اشتراک بگذارید. من همچنین از تکنولوژی گیرنده های حرکتی با فضای سه بعدی تشکر می کنیم.

توجه به این قابلیت ها بسیار مهم است.ما این تکنولوژی ها را به دنیای طراحی موبایل می آوریم. شما می توانید با تاکید بر تجارب کاربران خود ، وب سایت نوآورانه ای را طراحی کنید و تکنولوژی های خود را در آینده در اختیار ما قرار دهید.

 آیا واقعاً طراحی های شما به دلیلی سرعت و سادگی بازدید گرفته اند؟

شما باید هم سادگی و هم سرعت را برای طراحی های خود مد نظر داشته باشد. خود من هم این کار را برای برنامه Polar انجام دادم. طراحی موبایل وب من ، به خاطر سادگی  سرعت ، به شهرت رسید. من برای توسعه طراحی خود ، ایده ها و نظرات مختلفی را جمع آوری کردم تا بتوان بر خلاف وب سایت های دیگر که از طراحی های پیچیده استفاده می کنند ، طراحی سایت موبایل خودم را خیلی ساده و شیک انجام دهم.

 Polar ، اولین تجربه من بود. مهم ترین پارامتر مورد توجه در این برنامه ، جمع آوری ایده ها می باشد که ما طراحان باید برای موفقیت وب سایت خود ، این ایده ها را به خوبی در موازات با اهداف طراحی سایت خود قرار دهیم. هدف طراحی ما ، سادگی و سرعت است. من از افراد خواستم تا 10 تا رای بدهند. جالب این جاست که آن ها در عرض 60 ثانیه رای خود را وارد کردند.

اگر قرار باشد که خیلی برنامه برای موبایل خود ، طراحی کنید ، مطمئن باشید که موبایل شما از کار می افتد. به طراحی هوشمند Dan Formosa توجه کنید. او برای طراحی ماشین های چمن زنی در باغ ها ، از هنر افراد استفاده کردند و تک بعدی کار کردند. منظور من این است که شما طراحان وب سایت نباید پراکنده کار کنید. تک بعدی بودن را در طراحی فراموش نکنید.

آیا مطمئنید که طراحی سایت تان نیاز کاربران را رفع می کند و آنها دقیقاً مطالب مورد نظر خود را در وب سایت شما پیدا می کنند؟

بله من به جد می توانم بگویم که همه مطالب وب سایت من به درد کاربران می خورند و آن ها دقیقا مطالب مورد نظر خود را در وب سایت من پیدا می کنند. من در اینجا از شما می خواهم تا برنامه های مورد نظر خود را در موبایل خود نصب کنید. من می خواهم شما را به یک تور مسافرتی دعوت کنم . شما می توانید با وصل شدن به وب سایت Facebook،  کل وقت خودتان را صرف کار با این برنامه های نرم افزاری آنلاین کنید.

منظور من این است که امروزه برنامه های قدیمی از مد افتاده و کاربران به دنبال برنامه های جدید می باشند.  من می خواهم به شما بگویم که از رویکردهای خاصی برای طراحی های خود استفاده کنید. شما می توانید با در نظرگرفتن این رویکرد ها ، هر روز تعداد کاربران وب سایت خود را افزایش دهید. البته افرادی هم این وسط هستند که بدون هدف در وب سایت شما ثبت نام کرده و به ارزش آن پی نبرده اند و هیچ استفاده ای از وب سایت شما نمی کنند. Hن ها حتی نمی دانند وب سایت شما چگونه وب سایتی است.

من توجه خودم را به سمت کاربرانی جلب می کنم که از برنامه ها استفاده می کنند ، نه افرادی که صرفا در وب سایت من ثبت نام کردند.هدف من از انتخاب این کاربران این است که این افراد تمایل دارند تا خیلی زیاد از وب سایت شما بازدید کنند. در وب سایت تعداد افراد ثبت نامی ، کمتر از افرادی است که خیلی ماهرانه از وب سایت من استفاده می کنند.

 تا به حال دیده اید که کاربری پس از دیدن محصول مورد علاقه اش در وب سایت تان از خوشحالی فریاد بزند؟

من اخیرا در این زمینه ، یکی از بهترین برنامه های Greg Nudleman را بررسی کردم. Greg،در این برنامه به شما پیشنهاد می دهد تا به وب سایت let Them Pee مراجعه کنید.

شما در طراحی وب سایت خود از عبارت " درگیری تدریجی" استفاده کردید. آیا زمانی که راجع به فرآیند ثبت نام در وب سایت خود صحبت می کردید، این عبارت را برای طراحان توضیح دادید؟

بله.من درگیری تدریجی کاربران را در فرآیند ثبت نام ، توضیح دادم. منظور من از درگیری تدریجی این است که ما طراحان می توانیم برنامه های موبایلی را در اختیار کاربران قرار داده و بررسی کنیم که چه کسانی به این برنامه ها علاقه بیشتری نشان می دهند. در نتیجه ما می توانیم با در نظر گرفتن این فرآیند، کاربران را کم کم به سمت وب سایت خود بکشیم.

به طور مثال،Polar ، ایده ها را جمع آوری کرده و آن ها را با افراد وب سایت خود به اشتراک می گذارد. ما برنامه کاربردی را در اختیار کاربران خود قرار دادیم. آن ها کم کم شروع به رای دادن به این برنامه کردند و 88% کاربران این برنامه کاربردی وب سایت ما را دانلود کردند. ما می توانیم همه رای آن ها را به صورت محلی نگه داشته تا زمانی که آن ها به مرحله بعدی می روند ، بتوانند مجددا به برنامه مورد علاقه خود رای داده و نظرات و پیشنهادات خود را در اختیار ما قرار دهند. منظور من از تدریجی بودن ، دقیقا همین است. یعنی جذب مرحله به مرحله کاربران. شما طراحان باید مسیری را جلوی راه کاربران وب سایت خود قرار دهید و یکباره مسیر آن ها را با دیوار ببندید و سپس آن ها را کم کم به سمت وب سایت خود جذب کنید.

امروزه همۀ بحث حول قابلیت ها موبایل است، اینکه آیا این قابلیت ها، صرفاً مختص به موبایل است؟ و کاربران در کجا و چه زمانی می توانند از آنها استفاده کنند؟

من امیدوارم که دستگاه های موبایل بتوانند هرروز توسعه یابند و ما بتوانیم از روش های نوآورانه ای برای تبادل اطلاعات برای کاربران  وب سایت استفاده کنیم. هدف من در طراحی سایت برای موبایل ها ، ایجاد دیوار در اطراف آن ها نیست. در عوض من می خواهم تا دستگاه هایی را طراحی کنم که کاربران به راحتی بتوانند از آن ها استفاده کرده و آن ها را به همه جا ببرند. من میخواهم دستگاه قدرتمندی را طراحی کنم.

برای دیدن قسمت کاربران و فعالیت های آن ها در زمینه استفاده از موبایل ها و تبلت ها(اندازه های مورد نظر کاربران) ، به وب سایت Flurry’s recent analysis مراجعه کنید. به نظر من، اندازه استاندارد برای این دستگاه ها بین 3.5 تا 5 اینچ می باشد. به نظر من قابلیت این دستگاه ها این است که شما می توانید آن ها را به همه جا ببرید و در هر لحظه با دوستان خود ارتباط برقرار کرده و راحت  ، راجع به هر چیزی حرف بزنید. البته این نوع قابلیت های بسیار مهم در اختیار افراد قرار نگرفته و من اصرار دارم تا خیلی سریع بتوانم این دستگاه های بسیار قدرتمند را در آینده ای نزدیک طراحی کنم و در اختیار شما کاربران بگذارم.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

در زمانی که شما این صفحه را می خواندید، وبسایت های پرتال بیش از 0 بار بازدید شده است.

رایگان امتحان کنید و سپس پرداخت کنید

همین حالا به جمع کاربران پرتال بپیوندید...

طراحی سایت اختصاصی

طراحی وب‌سایت خود را به تیم حرفه‌ای ما با بیش از ۱۰۰ نمونه کار اختصاصی بسپارید.

اطلاعات بیشتر

سامانه نمایندگی اختصاصی

میزبان مشتریان شما با نام و لوگوی تجاری شما هستیم!

سامانۀ نمایندگی امکان کسب درآمد از طریق فروش ‌سایت را به شما می‌دهد. تقاضای بالا برای طراحی سایت در کشور تضمینی بر درآمد بالای شما خواهد بود. مزیت دیگر سامانه نمایندگی این بوده که برای شروع نیاز به مهارت خاصی نداشته و تمامی امکانات لازم از طرف پرتال در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اطلاعات بیشتر...
نیاز به راهنمایی دارید؟ ما ۷ روز هفته از ساعت ۹ الی ۲۲ پاسخگو تماس تلفنی شما هستیم.
۰۲۱-۶۳۴۰۴

با سایت ساز پرتال راه اندازی سایت شما آسان خواهد شد.

سایت ساز پرتال سامانه ای تحت وب است که به کاربران اجازه می دهد بدون نیاز به دانش برنامه نویسی، اقدام به طراحی سایت کنند. همانگونه که می دانید طراحی وب سایت و مدیریت آن، امروزه به یکی از دغدغه های اصلی تجارت های مختلف تبدیل شده است. سایت ساز پرتال با محیط کاربری بسیار ساده، قالب های از پیش آماده شده و با قیمتی مناسب، تمامی امکانات پیشرفته طراحی وب را در اختیار کاربران قرار می دهد. واکنش گرا بودن، بهینه سازی برای موتورهای جستجو، مدیریت آسان محتوا، قابلیت اتصال به درگاه های بانکی، تنها بخشی از مزایا و امکانات سایت ساز پرتال هستند. همچنین در وبلاگ پرتال می توانید مطالب متنوعی با موضوع آموزش طراحی سایت، آموزش سئو و ... را مطالعه نمایید. شما هم می توانید به جمع کاربران پرتال بپیوندید. تنها کافیست در سامانه ثبت نام کنید و به مدت 14 روز از نسخۀ آزمایشی پرتال به رایگان استفاده کنید و در صورت رضایت با پرداخت مبلغی مناسب وب سایت حرفه ای خود را ایجاد نمایید.