وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

طراحی سایت واکنشگرا چه مزایا و معایبی را به همراه دارد؟

22 آذر 1395

بیشتر طراحان سایت و مشتریان سایت، در ابتدای آغاز پروژه طراحی سایت بر روی طراحی سایت برای رایانه های دسکتاپ روی می آورند، این اتفاق در حالی است که امروزه وب سایت در تلفن همراه به عنوان هدف دوم طراحان سایت در نظر گرفته می شود. با اینکه امروزه طراحی سایت ریسپانسیو بسیار مرسوم شده است، اما ما باز هم یک وب سایت دسکتاپی و تمام صفحه را برای کارهای روزانه خود در نظر می گیریم.

در این مقاله از طراحی سایت پرتال قصد داریم مزایا و معایب روی آوردن طراحان سایت های دسکتاپی به طراحی سایت واکنشگرا را با هم بررسی کنیم. با پرتال همراه باشید.

وب سایت های واکنشگرا قابل استفاده هستند

اگر هنوز در ذهن تان وب سایت گوشی همراه را یک مکان بلا استفاده و بیهوده می دانید، باید این طرز فکرتان را عوض کنید. اگر مرا باور ندارید، در این جا آمارهایی از MOBITHINKING وجود دارد:

بیشتر از گذشته، ما وب سایت ها را توسط موبایل ها در جیب مان به همراه داریم، نه اینکه در کامپیوترهای روی میز و یا مکان های اداری  فقط به آن دسترسی داشته باشیم. این مورد یک گرایش جهانی است که به طور روز افزون نیز رشد می یابد.

 چرا وب سایت های ریسپانسیو بسیار محبوبند؟

وجود گوشی همراه 200$+ در جیب هر کسی که می شناسید، نشانه ای است تا بدانید که وب سایت ها از قالب دسک تاپ ها خارج شده اند.

در هر صورت، این دسترسی به وب سایت ها از طریق گوشی همراه من را متقاعد می کند که ابتدا از استراتژی طراحی سایت در گوشی همراه استفاده کنم. البته لازم به ذکر است که محبوبیت دسک تاپ ها هنوز هم از بین نرفته است، اگر 25% از کاربران سایت از طریق گوشی همراه وب سایت ها را بازدید می کنند، 85% آن ها هنوز هم به وب سایت های موجود در دسک تاپ ها روی می آورند. وب سایت دسک تاپ هنوز هم محبوبیت خود را دارد و به طور کامل کنار گذاشته نشده است. چرا با این وجود باز هم ابتدا به وب سایت های گوشی همراه فکر می کنیم؟

یکی از منابع اصلی برای طراحی سایت در گوشی های همراه، بیانیه ERIC SCHMIDT در سال 2010 می باشد که اظهار داشت GOOGLE در حال رسیدن به این نقطه از وب سایت ها می باشد و هم چنین بیان نمود:"فکر کنم زمان آن رسیده تا تمامی ما ابتدا به وب سایت های گوشی همراه روی آوریم تا پاسخگوی همه موارد و نیازهای کاربران خود باشیم" (منبع). چرا این تغییرات به سرعت به وجود آمدند؟

 افت شدید در مقابل استفاده روز افزون

در طی سال ها و هم چنین امروزه، تفکرات و بینش های زیادی وجود دارد که مشخص می کند چرا طراحی سایت باید در وهله اول مد نظر قرار بگیرد.

افت شدید از نیازی به وجود آمد که طراحی این وب سایت ها باید در مرورگرها و سیستم عامل های زیادی اجرا می شد. برنامه نویسان و طراحان وب سایت، می خواستند که از این تکنولوژی بدون مشخص کردن محدودیت هایی برای کاربران سایت گوشی همراه، بهره ببرند. نتیجه این است که درحالی که می خواهیم تجربه کاربری سایت عالی را مهیا کنیم، باید به افت های شدید این مورد هم بنگریم و اطمینان حاصل کنیم که علی رغم کاستی ها، وب سایت هنوز هم در گوشی های همراه کاربردی می باشد.

این مورد در طراحی سایت های گوشی همراه به معنی وب سایت تمام صفحه ای است که برخی محتوای آن برای کاربران سایت قابل دسترسی نمی باشد، این در حالی است که صفحه نمایش این ابزارها کوچک تر می باشد و دارای سیستم ساده تری نیز است.

البته در این گرایش نیز یک ایده قدرتمند جدید نیز وجود دارد: افزایش روزافزون. شما در این حالت باید در نظر بگیرید که برای کاربران سایت، صفحه نمایش مینیمالیست و کاربردی و دارای قدرت تعامل با وب سایت مهیا نمودید و پلاگین های موجود در این سیستم عامل نیز دارای تجربه حیرت انگیزی برای کاربران سایت است که از نظر عملی و کاربردی نیز بسیار عالی عمل می کند. در حالی که نیاز به گوشی همراه به طور روز افزون می باشد، ارتقای گوشی همراه و استفاده آن ها برای سیستم عامل های بزرگ تر با محدودیت های کمتر نیز بسط خواهد یافت.

 چرا افزایش استفاده از طراحی سایت ریسپانسیو بر کاستی های آن غلبه می کند؟

زمانی که شما با وب سایت های دسک تاپ شروع نمودید، می خواستید که از هر موردی که سیستم عامل های دسک تاپ ارائه می دارند، استفاده نمایید. شما در این وب سایت ها به محصولات شگفت انگیزی دست می یابید که از تکنولوژی بالایی برخوردار است، باید بدانید که هیچ کدام از این مزیت ها در وب سایت های گوشی همراه وجود ندارد.

اگر ما تمام کاستی های موجود در وب سایت ها گوشی همراه را رفع  کنیم، تمامی محتوای سایت اعم از متن، تصویر ویدئو، صدا و غیره، هم زمان و به اندازه دسک تاپ ها برای کاربران سایت نمایان می شود. اما در حال حاضر این امر انجام نشده است و وب سایت های گوشی همراه تنها بخشی از محتوای سایت را به کاربران وب سایت نشان می دهند. این مورد مشکلی را به وجود می آورد که آیا محتوای نمایش داده شده در وب سایت گوشی همراه برای کاربران سایت کاربرد دارد یا خیر.

البته در این وب سایت های گوشی همراه، کاربران سایت به همین بخش راضی هستند و نیازی به موارد اضافه و غیر ضروری ندارند. منابع اضافی در سیستم عامل وب سایت هایی نمایان می شود که به خوبی می توانند آن ها را ادراه کنند و نمایش دهند.

 طراحی سایت واکنشگرا در تلفن های همراه

باید بگویم که طراحی سایت واکنشگرا با دیگر گرایشاتی که بیان کردیم، در رقابت نیستند و در کنار همدیگر به خوبی عمل می کنند.

طراحی سایت واکنشگرا نزدیک به مفهوم MEDIA QUERIES می باشد که ابزارها و صفحه نمایش های خاصی را مد نظر دارد. شما می توانید CSS اولیه خود را در این وب سایت های گوشی همراه برنامه نویسی کنید و هم چنان که صفحه نمایش وب سایت های گوشی همراه افزایش می یابد، می توانید از MEDIA QUERIES برای افزودن سبک های اضافه به طراحی سایت استفاده کنید.

 نکته منفی طراحی سایت واکنشگرا

علی رغم تمامی محدودیت هایی که در وب سایت های گوشی همراه دارید، باید بدانید که آن ها می توانند محصول کاربردی و موثری نیز برای شما باشند. در کنار این این موارد شما در وب سایت های گوشی همراه با محتوای وب سایتی رو به رو می شوید که خلاصه است و تنها عوامل ضروری را نشان داده است. اما این امر در وب سایت دسک تاپ ها کاملا بر عکس است، زیرا شما با اطلاعاتی رو به رو هستید که کمی و کاستی ندارد و می توانید تصمیم گیری و بازدید تان را در وب سایت کامل کنید.

محتوای وب سایت، بهترین انتخاب است.

وب سایت های گوشی همراه ممکن است برای استفاده جالب نباشند. مطمئن باشید که طراحی سایت واکنشگرا یک ترفند است، اما به من اجازه می دهد تا طرح بندی ها را به صورت انعطاف پذیر در هر حالتی ببینم و عملکرد های زیادی را در این سیستم عامل به سرانجام برسانم.

زمانی که با وب سایت های گوشی همراه برخورد نمودم، ابتدا به محدودیت های آن فکر کردم. در حالی که با صفحه نمایش کوچک، منابع کم و مشکلات زیادی در این راه مواجه هستم، ترجیح می دهم که از وب سایت های دسک تاپ استفاده نمایم که با کلیک و ماوس می تواند تجربه های شگرفی را پدید آورد (برخلاف گوشی همراه که توسط لمس باید در وب سایت به فعالیت بپردازیم).

اگر در طراحی سایت گوشی همراه توجه کنیم، متوجه می شویم که به راحتی نمی توانید در وب سایت تمرکز کنید.

افزایش چالش در این زمینه

در این مقاله به معایب و مزایای طراحی سایت گوشی همراه پرداختیم، شما کدام مورد را بیشتر می پذیرید؟

اگر بخواهیم به این مباحث از دید بی طرف بنگریم، باید بگویم که طراحی سایت گوشی همراه امروزه بسیار رواج یافته است و محبوب شده است.

در این حالت شاید در ابتدا با طراحی سایت در گوشی های همراه راحت نباشم، اما می توانم تکنیک های چگونه عمل کردن آن را فرا گرفته و به مرور به کار ببندم.

شاید نظرات و مباحث من در این مقاله مخالف و مغایر نظرات سایر کاربران سایت باشد، اما در هر صورت این نظر شخصی من است و برای یک طراح سایت خوب شدن حتما باید در این زمینه خود را ارتقاء دهم.

نتیجه گیری

شما در حال حاضر همه چیز را در باره وب سایت های گوشی همراه می دانید. می دانید که شرکت های بزرگی مانند GOOGLE از این مورد به نفع خود و برای جذب کاربران بیشتر استفاده نمودند.

آیا با نظر من موافق هستید که طراحی سایت های گوشی همراه برای اجرا شدن سخت می باشند؟ یا نقطه نظرات برجسته تری در ذهن تان وجود دارد که شما را به استوار بودن تصمیم تان در مفید بودن طراحی سایت واکنشگرا ثابت قدم نگاه می دارد؟

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ دریافت نمایندگی سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

برچسب ها: بیشتر طراحان سایت و مشتریان سایت در ابتدای آغاز پر, در جیب هر کسی که می شناسید نشانه ای است تا بدانید
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *