وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

نکات مهم تجربه کاربری بهینه در یک طراحی سایت

04 دی 1395

من به تازگی از مقالات تکراری که پیرامون طراحی سایت و تجربه کاربری منتشر می شوند، بیزار شده ام. بیشتر طراحان سایت برای ارتقای تجربه کاربری وب سایت خود بسیار تلاش می کنند.

مطمئناً شما هم مقالات زیادی درباره چگونگی بهتر کردن طراحی تجربه کاربری وب سایت مطالعه نموده اید. اما روشی که بیشتر طراحان سایت برای طراحی تجربه کاربری درباره آن می نویسند، به درکی مربوط می شود که طراحی یک الگو و مورد ذهنی است و با ترتیب، ظاهر و عوامل طراحی سایت ارتباطی ندارد.

پیش از آنکه درباره این موضوع صحبت کنم لازم است برای بار دیگر تاکید کنم، یک تجربه کاربری بهینه باید وب سایت و یک تجارت را به اهداف خود برساند.

طراحی تجربه کاربری یک الگوی ذهنی نیست

به نظر من، بیشترین اشتباه این است که از I-WORD استفاده کنیم: ذهنی. این مورد مباحثی را مابین MAC و PC به وجود می آورد. خیلی از اجزای MAC از I-WORD استفاده می کند: "این سیستم عامل بسیار ذهنی می باشد." در واقعیت، زمانی که درباره MAC در برابر PC صحبت می کنیم، تجربه من این گونه است که سیستم های ذهنی  یکی از مواردی می باشند که کاربر با کردن با آن آشنایی دارد. از این رو اگر کاربر PC باشید، شما می توانید در PC موثر تر عمل کنید، زیرا شما اطلاعاتی در این باره و کار کردن با این سیستم در اختیار دارید. به طور مشابه، اگر سال ها روی MAC کار کنید، MAC می تواند ابزار انتخابی شما برای انجام دادن کارها در طراحی باشد.

زمانی که یک طراحی را یک مورد ذهنی خطاب می کنیم، ما از این کلمه به عنوان یک مورد واقعی و حقیقی صحبت به میان می آوریم و این کلمه از هر پروسه استدلالی و منطقی مستقل می باشد. از این رو است که مشکلات شروع می شود. طراحان تجربه کاربری که از این عبارت استفاده می کنند، پیام های پیچیده ای را برای خود و کاربران طراحی می سازند. به طور هم زمان، زمانی که از کلمه ذهنی بودن برای طراحی استفاده می کنیم، استدلال و منطق خود را از دست می دهد. طراحی درباره موردی است که کاری را انجام می دهد. طراحان در این زمینه به طور قطع معتقدند که: "ما نیازی نداریم درباره طراحی فکر کنیم- از این رو کاربران سایت ما هم نیازی به این تفکرات ندارند."

درباره طراح تجربه کاربری به بحث می پردازیم: او هفته ها و ماه ها را صرف طراحی کردن یک محصول و یا سایت نموده است. او این طراحی را حتی در خواب خود می بیند و می تواند در هر لحظه از پروسه آن را به یاد آورد، زیرا با این محصول و یا وب سایت خو گرفته است و زندگی کرده است و درباره طراحی سایت و یا محصول خود با دوستان و همکاران خود به بحث و گفت و گو پرداخته است. حتی زمانی که این طراحان تجربه کاربری می گویند"طراحی یک مورد ذهنی است"، آن ها فرضیاتی درباره چگونگی عملکرد کاربران و و انتشار داده ها از تست طراحی می سازند.

طراحان تجربه کاربری تنها یک مسئولیت را برای طراحی وب سایت و یا محصول بر عهده نمی گیرند، بلکه وظایف آن ها بی شمار است. امروزه در یک پروژه طراحی به طور مکرر نیاز برای برقراری ارتباط ذهنی بین طراحی و کاربر بسیار وجود دارد. بازاریابان ممکن است از این مورد در بازاریابی محصول و یا وب سایت شان استفاده کنند. در بهترین حالت، ما زمانی که با سهامدارن این پروژه طراحی صحبت می کنیم، از این کلمه "ذهنی" برای آن ها به کار می بریم. با این اوصاف، کلمه ذهنی مواردی را توضیح می دهد که قابل ارزیابی نیست و نباید هرگز یک نیاز رسمی پروژه شناخته شود.

 دیگر اصطلاحات تجربه کاربری که بر طراحی سایت اثر منفی می گذارد

دیگر مورد منفی که درباره تجربه کاربری سایت و محصول وجود دارد "بهترین عملکرد" است. همان گونه که کلمه "ذهنی" مباحثی را برای استدلال و منطق خود بر می انگیخت، این عبارن نیز به همین ترتیب می باشد. در برخی شرایط، این مورد می تواند عبارت امنی برای استفاده در پروژه های طراحی باشد. ما در هر صوت نیاز داریم که طراح تجربه کاربری برای هر تصمیمی که در طراحی می گیرد، منطق داشته باشد.

اگر چه که "نمونه سازی" مانند دیگر عبارت هایی که در بالا توضیح داده ایم، مضر نیست، اما می تواند بر تجربه کاربری سایت یا محصول  تاثیر منفی بگذارد. این نمونه سازی به یک طراحی کمک می کند تا از مرحله پیش طراحی به رسانه هایی که در معرض دید کاربران سایت قرار می گیرد و کاربران می توانند از آن تجربه کسب کنند، پیش رود. این مورد می تواند ارتباط قوی را با سهامدارن وب سایت و کاربران سایت ایجاد کند.

زمانی که درباره نمونه سازی صحبت می کنیم، ما روی نقش ارتباطی یک طراحی صحبت می کنیم، نه درباره وظیفه ها و عملکرد های آن. بهتر است به جای به کار بردن "نمونه سازی" به تنهایی، به عبارتی نظیر این موارد فکر کنیم: "نمونه سازی طراحی"، "ایجاد تغییرات در نمونه سازی طراحی" و مواردی از این قبیل.

 نتیجه گیری

تشویق یک تجارت و یا یک سازمان تا با طراحی تجربه کاربری شان مانند دیگر نظم و مقررات رفتار کنند، یک مسئولیتی بر دوش طراحان می باشد. زمانی که درک درستی از طراحی داشته باشیم و ابتدا خود و گروه طراحی مان به این موضوع فکر کنیم، آموزش آن برای کاربران و درک آن توسط مخاطبین وب سایت بسیار ساده می شود. نتیحه به طراحی سایت و یا اپلیکیشنی ختم می شود که بسیار موفق عمل می کند.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ دریافت نمایندگی سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

برچسب ها: موارد مرتبط با تجربه کاربری بهینه یک طراحی سایت, در طراحی تجربه کاربری بهینه چه عواملی را باید رعای, چگونه می توان تجربه کاربری یک طراحی سایت را بهینه, نکات مهم تجربه کاربری بهینه در یک طراحی سایت
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *