وبلاگ، آموزش طراحی سایت، آشنایی با علم طراحی سایت

تفاوت تجربه کاربری با رابط کاربری

04 دی 1395

رابط کاربری سایت، دقیقاً مثل یک زین یا رکاب یک اسب عمل می کند. در مقابل آن، تجربه کاربری وب سایت قرار دارد که مانند احساسی است که از اسب سواری به شما دست می دهد، کسب می کنید.

جمله بالا، مثالی بود که در گذشته برای فهم تفاوت بین طراحی کاربری سایت با رابط کاربری سایت بیان می شد.  شاید در نگاه اول معانی این دو کلمه به نظر ساده باشند، اما پیچیدگی ها و تصورات اشتباهی درباره تفاوت طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری وجود دارد که سبب می شود جامعه طراحی سایت، توجه بسیاری به این مسئله نشان دهند.

نکته جالب توجهی که وجود دارد این است که افرادی وجود دارند که در سمت شغلی خود (برای مثال طراحی تعاملی سایت) فعالیت دارند و حقوق بسیار بیشتری می گیرند چرا که این افراد بین دو بخش مختلف کار می کردند. در واقع، من تصور می کنم که تفاوت های بسیاری بین عنوان شغلی افراد وجود دارد، درست مانند تفاوت بین طراحی رابط کاربری سایت با طراحی تجربه کاربری سایت.

خب اجازه بدهید در همین ابتدا تعریف های استاندارد این دو مبحث را برایتان بیان کنیم. تعریف ساده طراحی رابط کاربری بخشی از یک محصول یا یک وب سایت است که هنگامی که کاربر به طراحی سایت نگاه می کند با آن مواجه می شود.

از طرف دیگر، تجربه کاربری نیز هم به چگونگی احساس کردن یک شخص یا کاربر زمانی که به طراحی سایت نگاه می کند، اشاره دارد.

یک تجربه کاربری خوب، مانند هنر نجاری یا قایق سواری بر موج است. حسی که از این موارد به ما دست می دهد مشابه حسی است که از کارکردن با یک طراحی سایت خوب به دست می دهد. در حقیقت در این مثال قایق، چوب یا امواج دریا رابط کاربری ما در طراحی سایت هستند. به طور خلاصه باید بگویم، تجربه کاربری حسی است که از طراحی سایت کلی به ما دست می دهد و رابط کاربری سایت نیز به عوامل درونی و مهم طراحی وب سایت مربوط می شود.

پیش از آنکه این بحث را ادامه بدهم، تمایل دارم بگویم که این مقاله بر اساس نظرات شخص بنده نوشته شده است و در هیچ کدام سعی نکردم درباره موضوعی اغراق کنم. من سعی می کنم تا در اینجا درباره عوامل مختلف در هر زمینه مواردی را به مخاطبین خود یاد دهم. باز هم اشاره می کنم که تمامی این آموزهای موجود در وبلاگ سایت ساز پرتالف بر اساس تجربیات ما است و ممکن با عقاید شما مغایر باشد.

 تفاوت طراحی تجربه کاربری با طراحی رابط کاربری

به تصویر بالا نگاه کنید؛ توضیح باشکوه و کاملی از طراحی تجربه کاربری می باشد. شما از این جا متوجه می شوید که چرا اشخاصی که در این شغل قرار دارند باید هم به طور خلاقانه و هم به صورت منتقدانه به طراحی وب سایت نگاه بی اندازند.

این مباحث اندکی پیچیده هستند و ممکن است کوچک ترین اشتباهی در فهم این دو موضوع، باعث اشتباهات و سردرگمی های مردم شود. باید بدانید که طراحان وب سایت هم مانند شما در این امر مشکلاتی دارند پس شما تنها نیستید.

ما در این مقاله تجربه کاربری و رابط کاربری را در طراحی وب سایت ها می نگریم. رابط کاربری به یک سری دکمه ها و عوامل و چگونگی به نظر رسیدن آن ها در طراحی سایت می باشد و تجربه کاربری هم باید کاربر وب سایت را به کلیک کردن بر روی این کلید ها ترغیب کند. پاسخگویی و کاربردی بودن کلیدهای قابل کلیک، و داشتن این دکمه ها در طراحی سایت ها دو بعدی می تواند بسیار مورد پسند باشد. این مورد در تمامی زمان ها اتفاق می افتد.

برای مثال، من طراحی سایت های زیادی را دیده ام که دارای دکمه های بزرگ و زیبا با سایه هایی در زیر آن بودند که کاربر سایت را ترغیب به کلیک کردن روی آن می کرد، اما زمانی که روی دکمه کلیک می شد، کاربر به صفحه خاصی از طراحی سایت هدایت نمی شد. وجود چنین نقص هایی مرا در زمینه طراحی وب سایت و یا طراحان سایت بسیار نا امید می ساخت.

البته منظورم این نیست که من در این زمینه در طراحی وب سایت های خود بسیار نخبه هستم، من می خواهم به چگونگی طراحی یک تجربه کاربری خوب اشاره کنم. من معتقدم، زمانی که با یک تجربه کاربری طراحی سایت مواجه می شویم که همیشه فوق العاده و حیرت انگیز بوده است، ما باید به طور واقعی عملکرد آن ها را نیز احساس کنیم و مشاهده کنیم. البته، این موضوع به زمانی مربوط می شود که یک شخص روی دکمه موجود در طراحی سایت کلیک می کند و احساس و عملکرد حاصل از آن را می بیند.

عوامل و فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر احساسی که یک کاربر از طراحی سایت کسب می کند، تاثیر می گذارد و ما باید تمامی سعی خود را انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که طراحی سایت به طور مفید و به نحو احسنت عمل می کند. به طور کلی، همیشه به تجربه کاربری مانند یک چتری بنگرید که تمامی مواردی که باعث ایجاد تجربه از طراحی سایت تان می شود را در خود جای می دهد.

بارها و بارها درباره چگونگی تاثیر طراحی سایت های دو بعدی بر کاربران بحث شده است. اگر می خواهید تا میزان مخاطبین طراحی سایت خود را افزایش دهید، یا می خواهید کاربران را نسبت به طراحی سایت و یا وبلاگ خود حیرت زده کنید؛ اگر می خواهید تا کاربران به شما توجه کنند؛ اگر می خواهید تا کاربران در طراحی سایت شما شروع به انجام عملکردهایی کنند، باید بدانید که توجه به این دو مبحث بسیار اهمیت دارد.

 تجربه کاربری: طراحی سایت به منظور تحت تاثیر قرار دادن کاربر

خارج از زمینه طراحی سایت، مردم واقعا درباره طراحی سایت احساساتی عمل می کنند. از این رو در تعیین اهمیت نقش یک طراح وب سایت هیچ دلیل و منطقی وجود ندارد. باید بدانید که طراحان وب سایت کاری فراتر از زیبا ساختن عوامل در طراحی سایت خود انجام می دهند. آنها باید در ساخت عوامل طراحی سایت به احساسی که از این طریق به مخاطب القا می شود، بسیار توجه کنند.

طراح وب سایت جزء یکی از مهم ترین اشخاص موجود در تیم طراحی سایت تان می باشد. مهندسان طراحی وبسایت نیز اهیمت دارند اما به اندازه طراحان سایت روی کاربران تمرکز ندارند. تاثیر آن ها به طور عینی دیده نمی شود به طور مثال سرعت بارگیری طراحی سایت و یا ساختار داده ها، اما یک طراح وب سایت در ساخت عوامل طراحی سایت با موارد گوناگون و قابل رویت زیادی مواجه است.

یکی از اشخاصی که تمام طراحان سایت به دنبال کتاب ها و مقالات وی هستند، AARON WALTERS می باشد که در حرفه کاری خود در طراحی تجربه کاربری در MAILCHIMP پیشرو می باشد. حالا، اگر با او و نوشته هایش آشنایی ندارید، می توانید به تصویر بالا نگاه کنید و بگوید که آیا با دیدن این طراحی سایت، احساسی در شما به وجود آمده است یا خیر. البته که به وجود آمده است.

وی اکثر اوقات در نوشته های خود درباره طراحی کردن به منظور جلب احساسات مردم، صحبت می کند. شما می خواهید زمانی که کاربران با طراحی سایت شما مواجه شدند، احساسات و عواطفی را کسب کنند. این احساسات مربوط به انتقال پیام از طراحی سایت به کاربر وب سایت می باشد.

زمانی که شما از طراحی سایت MAILCHIMP SERVICE استفاده می کنید و یا در صفحات آن به جستجو می پردازید، همین احساس را در خود مشاهده می کنید. شما می توانید به این وب سایت به عنوان یکی از بهترین طراحی سایت ها بنگرید. سادگی در این طراحی باعث حیرت زده شدن کاربران خود شده است. آن ها در طراحی سایت با وجود عواملی چون راهنمایی ها و دستورالعمل ها با حالت رنگارنگ، به جستجو می پردازند و شما در این طراحی وب سایت به حال خود رها نمی شوید. کاربران به راحتی در این طراحی وب سایت می توانند پیام هایی حاوی چگونگی بهبود فرم یا فرم ها و یا عوامل دیگر، به وب سایت ارسال کنند.

به همین دلیل است که به یاد داشتن این مثال بسیار اهمیت دارد. تجربه کاربری این طراحی وب سایت بسیار فوق العاده است، رابط کاربری این طراحی سایت بسیار حیرت انگیز می باشد.

 چگونگی طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری در یک تیم طراحی سایت

به نظر من، زمانی که روی طراحی سایت کار می کنید، یک طراح تجربه کاربری می تواند به طور موثری مدیر تیم طراحی وب سایت باشد. در ساختار تیم های رسمی طراحی وب سایت، مدیر تیم شخصی است که به طور نزدیکی با بنیان گذار این تیم طراحی همکاری می کند تا دیدگاه این تیم را مشخص کند و سپس در مسیر و پروسه کاری خود این دیدگاه را به کار می بندد و این امر را به طراح تجربه کاربری که عملی شدن این دیدگاه را با کمک تیم طراحی رابط کاربری ممکن می سازد، محول می کند.

من احساسی می کنم که در چنین شرایطی، مدیر تیم طراحی سایت می تواند جایگزین طراح تجربه کاربری شود، البته اگر با وظایف این سمت آشنایی داشته باشند. تنها به این دلیل است که آن ها وظایف و عملکردهای مشابه یکدیگری را انجام می دهند و دارای تخصص های متشابه ای می باشند. البته باز هم اشاره می کنم که تمامی این موارد بر اساس نظریات و تجربیات من می باشد.

در واقع، شما باید اعضای تیم طراحی سایت را متناسب مهارت ها و تخصص های شان قرار دهید، اما هر کسی نمی تواند جایگزین طراح رابط کاربری و یا تجربه کاربری باشند، مگر این که در این زمینه مهارت هایی را دیده باشند. البته خیلی دوست دارم تا نظر شما خوانندگان محترم را نیز بدانم. می دانم که اکثر خوانندگان این مقاله طراحان و برنامه نویسان وب سایت می باشند، از این رو لطفا با کامنت های خود بگوید که آیا شما ترجیح می دهید که در هر دو سمت شغلی طراحی سایت و یا طراحی وب سایت فعالیت کنید و یا تنها یکی از این دو مورد را بر می گزینید.

هم چنان که پروژه طراحی سایت پیش می رود، طراح تجربه کاربری باید از شروع و تا پایان پروژه طراحی حضور داشته باشد. او در تمام طول پروسه طراحی سایت نقد و پیشنهاداتی را ارائه می دهد. تیم طراحی سایت بدون وجود آن ها به طراحی وب سایتی ختم می شود که هیچ احساس و زیبایی در بر ندارد.

پروژه های طراحی سایت با وجود افرادی که طراح تجربه کاربری/ رابط کاربری می باشند، مانند ZENDESK، می توانند طراحی سایت زیبا و مورد پسندی را برای کاربران سایت فراهم کنند. به وب سایت ZENDESK مراجعه کنید  و روی دکمه "به طور رایگان امتحان کنید" را کلیک کنید. به این ترتیب است که با یک دکمه در طراحی سایت، می توان تعامل برقرار کرد.

مورد دیگری که باید به یاد داشته باشید این است که رابط کاربری، یک ابزاری است که شما استفاده خواهید کرد و کاربران سایت به آن جذب خواهند شد. همیشه اطمینان حاصل کنید که برای تیم طراحی وب سایت از طراح مجرب و با مهارتی کمک می گیرید، حتی اگر اعتقاد داشته باشید که تجربه کاربری از اهمیت بیشتری برخوردار است. همیشه به یاد داشته باشید که این موضوع همانند یک سرمایه گذاری است که بر تمامی اعضای گروه فعالیت هایشان و بر طراحی سایت نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

BASECAMP دیگر مثالی از تجربه کاربری شگرف می باشد و در حقیقت دارای تیم طراحی سایت مهندسی می باشد که بسیار روی تجربه کاربری تمرکز دارند. البته طبیعی است که مهندسین این تیم طراحی نمی دانند که چگونه تجربه کاربری را طراحی کنند اما در مقابل تیم مهندسی شرکت 37SIGNAL که دارای طراحان متعددی می باشند، عملکرد حیرت انگیزی از خود توسط ترکیب کردن ایده های مختلف برای ساخت طراحی سایت فوق العاده نهایی، نشان داد.

تجربه کاربری: این مورد برای کاربران وب سایت تان و برای شما چه معنی دارد؟

اگر در طراحی وب سایت تان هیچ احساسی وجود نداشته باشد، کاربران وب سایت تان نیز هیچ احساسی از این طراحی دریافت نمی کنند و واکنشی نشان نمی دهند. هرچه کاربران از محصولات و سرویس های طراحی سایت تان لذت ببرند و احساس خوبی داشته باشند، بیشتر به طراحی وب سایت شما جذب می شوند و از آن استفاده می کنند و باز هم به این سایت باز خواهند گشت و در این باره با دوستان خود صحبت خواهند کرد.

ما در طراحی سایت خود از پیکسل ها، گرادینت ها، درخشش ها و دیگر موارد استفاده می کنیم و از زیبا بودن و انتقال احساس به کاربران سایت خود مطمئن هستیم. نرم افزاهایی وجود دارد که در این زمینه بسیار به شما کمک می کنند تا دریابید که آیا واقعا طراحی سایت شما کاربرپسند می باشد یا خیر.

در طراحی وب سایت ها و طراحی تجربه های کاربری باید دقت داشته باشید که نباید موارد مصنوعی را قرار دهید، عوامل در طراحی سایت باید آن چنان طبیعی به نظر بیایند که کاربر احساس راحتی و واقعی بودن کند. این مورد در زمینه طراحی وب سایت ها بسیار اهمیت دارد.

در چند سال آینده، رشد و توسعه وب سایت بسیار گسترش خواهد یافت و ممکن است ابزارهایی نظیر اینترانت،  TO DO LIST، ساخت فرم و هر ابزار دیگر که برای ایجاد احساس در طراحی سایت تان نیاز دارید را انتخاب کنید تا در کنار عملکرد خوب، تجربه کاربری خوبی را در وب سایت خود مهیا کنید.

اما صبر کنید تا به اینجا درباره احساس موجود در طراحی سایت صحبت کردیم، عملکرد طراحی سایت چه می شود؟ به نظر من، این دو مورد به هم وابسته هستند. هم چنان که وسعت طراحی سایت ها افزایش می یابد، عملکرد این طراحی ها نیز ارتقاء می یابد.

به یاد داشته باشید که تمامی این موارد اهمیت داشتن طراح رابط کاربری یا تجربه کاربری را در تیم طراحی سایت مشخص می سازد، زیرا این افراد عامل توسعه و پیشرفت در طراحی وب سایت ها می باشند.

البته که پروتکل ها و مهندسین پایگاه داده ها و دیگر مهندسان نیز همین کار را انجام می دهند، اما در نهایت کسانی که مواردی را به وجود می آورند که در حال پیشرفت و توسعه هستند، افرادی می باشند که با مشتریان در سراسر دنیا در تماس و تعامل هستند و این اشخاص همان طراحان تجربه کاربری/ رابط کاربری می باشند.

این موارد تنها به تصاویر و یا طراحی و یا CSS ختم نمی شود، بلکه این موارد به نوشتن محتوای وب سایت ها نیز مربوط می شود. به محتوای طراحی سایت MAILCHIMP در تصویر بالا نگاه بی اندازید. این محتوای طراحی سایت بسیار ساده، واضح، سلیس و بدون اینکه مخاطب را گمراه سازد، می باشد. محتوای تمامی طراحی وب سایت ها نیز باید این چنین باشند و در آینده نیز باید همین ترتیب در طراحی سایت ها ادامه پیدا کند.

 قواعد و اصول رابط کاربری

رابط کاربری یک مبحث حیرت انگیز می باشد و موردی است که در دوره های WEB 2.0 تحولات شگرفی را به وجود آورد. من بسیار در این مقاله درباره تجربه کاربری صحبت نمودم، اما این مورد را باید نیز بیان کنم که بدون وجود رابط کاربری هیچ کدام از موارد فوق اتفاق نمی افتد.

زمانی که تمامی تجارت ها و تمامی اشخاص می خواهند حضور فعالی در دنیای آنلاین داشته باشند، به این معنا است که ما باید زمان و تلاش زیادی را صرف طراحی رابط های کاربری کنیم. همه ما می دانیم که برای اینکه طراحی سایت ما در معرض توجه افراد قرار بگیرد، باید رابط کاربری سایت را بسیار فوق العاده بسازیم تا زمینه ساز تجربه کاربری شود. در این مسیر، JQUERY و ابزارهای طراحی واکنشی در CSS و خیلی موارد دیگر تاثیر گذار می باشند.

موردی که باید به آن توجه نمود این است که ما تا زمانی که یک عامل در طراحی سایت تکامل نیابد، آن را جدی نمی گیریم. این مورد به بخش قبلی درباره توسعه طراحی سایت ها و هم چنین به چگونگی طراحی رابط های کاربری نیز مربوط می شود.

به طور مثال، ما به اینترنت به عنوان یک ابزار ارتباطی نمی نگریم تا زمانی که ایمیل های حرفه ای و یا مشتریانی از طریق وب سایت ها دریافت کنیم. ما به ماشین ها توجه ای نداشتیم تا اینکه خط تولید HENNRY FORD راه اندازه شد و غیره. فکر کنم متوجه منظور من شده اید.

ما از توسعه و رشد تکنولوژی لذت می بریم، و زمانی که بحث رابط های کاربری می شود، هیچ چیز به این اندازه تا به امروزه تغییر و پیشرفت نکرده است. ما امروزه طراحی سایت ها و وب سایت ها را بیشتر از گذشته جدی می گیریم و بدون شک این روند نیز در آینده با جدیت بیشتری پیش خواهد رفت. ملاحضه کنید که امروزه ما به چه میزان آنلاین هستیم: وظایف مان را انجام می دهیم، ملاقات و جلسات مان را راه اندازی می کنیم، ویدئو تماشا می کنیم، از طریق اینترنت تعامل برقرار می کنیم، بازی می کنیم، و هر چیز دیگری که به صورت آنلاین انجام می شود. از خود بپرسید که چرا دنیای آنلاین جالب است و جواب تان بدون شک حتما اشاره به زیبا بودن این دنیا مجازی دارد.

در دنیا واقعی با هزینه های از جمله گاز، برق، بنزین و غیره برای انجام کارها رو به رو هستیم، اما در دنیای آنلاین آزاد هستیم و نیازی به هزینه های اضافه نداریم. به همین دلیل است که رابط کاربری امروزه نقش بسیار مهمی را در ایجاد ارتباطات میان مردم در دنیای آنلاین را بر عهده دارد.

 مدارک و اسناد در رابط کاربری و تجربه کاربری

من جزء آن دسته اشخاصی نیستم که مفهوم رابط کاربری و تجربه کاربری را یکسان می داند. این دو مورد دو مبحث کاملا مجزایی می باشند.

تصویر بالا، درباره چگونگی کاربرد رابط های کاربری می باشد اما از نگاه کردن به آن ها هیچ احساسی پیدا نمی کنم. اگر چه دارای رابط کاربری زیبایی می باشد، اما دلیل اینکه به این رابط کاربری جذب نمی شوم این است که مرا ترغیب به تجربه یافتن از طراحی سایت نمی کند.

عوامل موجود در رابط های کاربری در این مقاله خیلی بحث نشد اما باید اشاره کرد که این عوامل در جذاب ساختن رابط کاربری بسیار تاثیر دارد و در نهایت به ایجاد تجربه کاربری بهینه ای ختم می شود. رابط های کاربری و عوامل آن یک طراحی سایت را زیبا می کند. همیشه به یاد داشته باشید که در کنار مجزا بودن معنای رابط کاربری و تجربه کاربری، این دو در کنار هم حضور دارند و عدم وجود یکی از این دو مورد، باعث اخلال در عملکرد مورد دیگر می شود.

نتیجه گیری

صحبت کردن در ارتباط با این دو مورد به صورت دو مبحث جدا، بسیار فوق العاده و برای درک عالی می باشد. علی رغم مفهوم های متفاوتی که دارند اما باید در کنار هم حضور داشته باشند تا پروسه طراحی سایت کامل شود.

به یاد داشته باشید که رابط های کاربری و یا تجربه کاربری به صورت مجزایی از هم در پروسه طراحی وب سایت عمل نمی کنند، و این دو در کنار هم هستند که بهترین نتایج را برای طراحی وب سایت ها به ارمغان می آورند.

در خلاصه و انتهای این مقاله فکر می کنم که رابط کاربری و تجربه کاربری موضوع مورد بحث این روز ها می باشد. این گفت و گو ها و مباحث درباره این دو مورد می تواند آگاهی در هر یک از این زمینه ها راارتقاء دهد. اگر فرصت دارید حتما با اعضای تیم طراحی سایت خود و با دیگر طراحان سایت در این باره صحبت کنید. تفاوت های میان رابط کاربری و تجربه کاربری و الزامی بودن کار کردن این دو مورد در کنار هم در طراحی سایت ها و یا طراحی اپلیکیشن ها را به میان آورید و در این باره به بحث بپردازید.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ دریافت نمایندگی سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

برچسب ها: تفاوت طراحی رابطه کاربری با تجربه کاربری چیست, تجربه کاربری چه تفاوتی با رابط کاربری دارد, تفاوت میان رابط کاربری و تجربه کاربری, طراحی رابط کاربری در برابر تجربه کاربری, تفاوت میان رابط کاربری با تجربه کاربری چیست
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *