وبلاگ، آموزش سئو و بهینه سازی وب‌سایت

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو چیست؟

18 مرداد 1394

احتمالا شما تا کنون متوجه این موضوع شده اید، هنگامی که به دنبال کلمه یا عبارتی در موتورهای جستجو (مانندGoogle, Bing, Yahoo) می گردید برخی از سایت ها، بالاتر از بقیه و در صفحه اول نمایش داده می شوند. آیا تا کنون از خود پرسیده اید که چرا این اتفاق می افتد؟ این سایت ها به گونه ای محتوا تولید می کنند که برای موتورهای جستجو جالب است. در واقع می توان گفت که موتورهای جستجو برای سایت ها قوانین خاصی دارند و هرچقدر بتوان این چارچوب مشخص را رعایت نمود، نتیجه بهتر خواهد بود.

بهینه سازی موتور جستجو یا سئو (به انگلیسی Search engine optimization)، روندی مناسب برای بهبود وضعیت دیده شدن یک وب سایت یا یک صفحه وب در یک موتور جستجو است. وب سایت هایی بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحه نتایج جستجو را دارند، بازدید کننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو بدست می‌آوردند و طبیعتا می توانند از این طریق درآمدزایی داشته باشند. این موضوع از این جهت حائز اهمیت است که بیشتر کاربران اینترنت، برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود، از موتورهای جستجو استفاده می کنند.

اهمیت این موضوع از آنجا ناشی می شود که اکثر مردم از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده می کنند. به طور فرض در سایت های گوگل و یاهو، تنها نتایج صفحه اول برای کاربران اهمیت دارد. بنابراین اگر می خواهید موتورهای جستجو ترافیک بالایی را به سمت وبسایتتان روانه کنند، وبسایتتان باید در صفحه اول نتایج جستجو قرار داشته باشد.

SEO توانایی انواع جستجو را در اختیار کاربران قرار می دهد. مثلا آنها می توانند عبارت مورد نظر خود را بر اساس دسته بندی های تصاویر، ویدیو، مکان، علم، خبر یا صنعت جستجو کنند. به عنوان یک تکنیک بازاریابی اینترنتی، بهینه سازی وب سایت شامل توسعه مطالب موجود در خود سایت، HTML و برنامه نویسی مربوط به آن است. همچنین ارتباط بین کلمات کلیدی، حذف موانع مربوط به فعالیتهای نمایه سازی در موتور جستجو و ترویج یک سایت برای افزایش تعداد لینک دهنده یا لینک‌های ورودی، از دیگر تاکتیک‌های جستجوگرها است.

امروزه بهینه سازی موتور جستجو، به عنوان یک علم به صورت تخصصی دنبال می شود. افرادی که در این بخش از فناوری اطلاعات فعالیت می کنند، در مورد تاکتیک های فنی مانند عنوان صفحه مناسب، تگ ها و متا تگ ها، کلمات کلیدی و عبارات کلیدی، توضیحات و محتوای مناسب موتورهای جستجو، مطالعه و تحقیق می کنند. موتورهای جستجو، صفحات وبسایت ها را بوسیلۀ نرم افزار خزندگی (عنکبوت) فهرست بندی می کنند. اما متاسفانه همۀ نرم افزارهای خزندگی از چارچوب مشخصی پیروی نمی کنند. به طور مثال، اگر وب سایت شما رتبه خوبی در یکی از موتورهای جستجو داشته باشد، ممکن است در دیگر موتورهای جستجو دارای موقعیتی مشابه نباشد. پیگیری همۀ تغییرات عملکرد داخل موتورهای جستجو، از وظایف متخصصان بهینه سازی موتورهای جستجو است.

به علاوه آنها همراه با تغییرات موتورهای جستجوی مختلف خود را تابع این موتورها قرار می دهند. هنگامی که شما یک طراح برای طراحی سایت تجاریتان انتخاب می کنید، شما باید از این طراح درباره بهینه سازی موتورهای جستجو سوال کنید و باید از او بخواهید بر طبق اصول بهینه سازی برای موتورهای جستجو ساخت صفحات وب سایت شما را شروع کند. در صورتی که این کار طولانی تر از طراحی هایی که شما بیش از این داشته اید، نیست. این کار خیلی آسان تر و معقول تر است که شما در همان بار اول که سایتتان بر روی وب قرار می گیرد، شامل بهینه سازی برای موتورهای جستجو شود. آنها باید بتوانند وبسایت های زیر نظر خود را در عین تغییر قوانین موتورهای جستجو، تابع مقررات نگه دارند. همچنین، شما باید از طراحان سایت خود بخواهید که وبسایتتان را طبق اصول بهینه سازی برای موتورهای جستجو طراحی کنند. این کار نه تنها از نظر زمانی مشکلی ایجاد نمی کند، بلکه بسیار معقولانه و آسان تر است.

بهینه سازی یک وبسایت متد های مختلفی دارد که می توان از آنها روش های فهرست شدن، جلوگیری از خزش، افزایش برتری و روش کلاه سفید در مقابل کلاه سیاه را نام برد. که در آینده به طور مفصل درباره این روش ها توضیح خواهیم داد.

چرا بهینه سازی برای موتورهای جستجو مهم است؟

شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا اجرای این کار لازم است؟ آخرین تحقیقات نشان می دهند که 91% از کاربران اینترنت، برای یافتن مطلب و محصول مورد علاقه شان از موتورهای جستجو استفاده می کنند. در انگلستان، روزانه بیش از 250 میلیون جستجو انجام می شود. می توان گفت نزدیک به 5.3 میلیارد وبسایت در جهان، مشغول فروش محصولات خود هستند، اما کم تر از 1% از آنها به صفحه اول نتایج جستجو می رسند.

چه نوع سایت هایی باید به سئوی خود اهمیت دهند؟

ساده بگوییم، هر وبسایت تجاری و بازرگانی که مشغول به فعالیت است، باید صفحات خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کند. هدف از راه اندازی یک وبسایت (مخصوصا تجاری) ارائه خدمات و جذب کاربران اینترنتی است و تجربه نشان داده است که خیل عظیمی از کاربران اینترنت، وبسایت های مورد علاقه شان را از طریق جستجو پیدا کرده اند.

سایت ساز پرتال

بهتر است به شما بگوییم که تمامی قالب ها و امکانات سایت ساز پرتال، طبق اصول بهینه سازی برای موتورهای جستجو طراحی شده اند. هر کدام از قالب های پرتال، بازار هدف مشخصی دارند و بر اساس اصول خاصی ایجاد گردیده اند. به عنوان مثال اگر پزشکی بخواهد برای کسب و کار خود وبسایتی را راه اندازی کند، می تواند از قالب های مخصوص پزشکان سایت ساز پرتال استفاده کند. این موضوع از اتلاف هزینه و زمان شما جلوگیری می کند.

برچسب ها: ایجاد وبسایت برای مشاغل, راه اندازی آسان وبسایت شخصی, سایت ساز چیست, طراحی وبسایت, طراحی سایت ارزان, راه اندازی وبسایت شخصی, سایت ساز, طراحی سایت برای پزشکان, طراحی سایت فروشگاه, طراحی فروشگاه اینترنتی, بهینه سازی موتو جستجو, سئو, سئو چیست, بهینه سازی موتور جستجو چیست, seo, چگونه سئو سایت خود را ارتقا دهیم, آموزش سئو, آموزش بهینه سازی موتور جستجو
عضو خبرنامه شوید.
1 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

در 15 بهمن 1394 ساعت 12:44

پیشرفت درزمینه های مخطلف

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *