وبلاگ، آشنایی با علم طراحی سایت

نقشه سایت یا سایت مپ چیست؟

15 آبان 1395

احتمالاً شما هم در حین خواندن مقالات مرتبط با طراحی سایت یا مشاهده تنظیمات سایت خود در سایت ساز پرتال با عنوان نقشه سایت یا سایت مپ روبرو شده اید. خب، در این مقاله قصد داریم به شما توضیح دهیم که سایت مپ یا همان نقشه سایت چیست. با پرتال همراه باشید.

نقشه سایت یا سایت مپ که با زبان نشانه گذاری XML نوشته می شود، در حقیقت فایلی متنی است که دربرگیرنده تمام آدرس های موجود در سایت شماست. سایت مپ یا نقشه سایت می تواند اطلاعات متای هر آدرس از وب سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان مهم بودن و ساختار ارتباط آنها با دیگر صفحات را شامل شود.

وجود سایت مپ یا نقشه سایت به ربات های موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند تا صفحات سایت شما را بهتر شناسایی کنند. همچنین موتورهای جستجوگر به وسیله سایت مپ از صفحات جدید یا تغییرات صفحات قدیمی مطلع می شود.

البته باید گفت تضمینی وجود ندارد که با ایجاد سایت مپ (Sitemap XML) صفحات سایت شما بهتر ایندکس شوند، اما با داشتن نقشه سایت یا سایت مپ شانس ایندکس شدن سریع تر صفحات سایت تان بالاتر می رود.

معانی برچسب‌های استفاده شده در سایت مپ

نکات مهم در ساختار نقشه سایت

  1. اول از همه باید بدانید که استفاده از برچسب <loc> اجباری است و استفاده از تگ های <lastmod>، <changefreq> و <priority> اختیاری است.
  2. فایل سایت مپ شما باید بر روی هاست و پوشه اصلی وب سایت شما قرار بگیرد.
  3. تمام آدرس های استفاده شده در نقشه سایت باید مربوط به یک دامنه باشند.
  4. حداکثر طول مجاز برای یک آدرس 2048 کاراکتر است.

تجربیات نشان می دهد با استفاده از تگ های > و <priority> می توان موتورهای جستجوگر را وادار کرد که به صورت روزانه سایت را بازدید کنند. البته این کار چندان توضیه نمی شود زیرا گوگل متوجه می شود که این دستور کمی غیر طبیعی است و در این شرایط تمام نقشه سایت شما را نادیده می گیرد.

فایل ایندکس سایت مپ چیست؟

گاهی آنقدر تعداد صفحات یا موضوعات یک سایت زیاد می شود که باید از چند نقشه سایت یا همان سایت مپ استفاده کرد. در این شرایط فایل مذکور به نقشه سایت باید در یک فایل ایندکس سایت مپ (Sitemap index file) فهرست شود.

برای مثال اگر سایت شما بیش از 5000 صفحه دارد یا حجم فایل سایت مپ شما از 10 مگابایت بیشتر است، حتماً لازم است که از چندین نقشه سایت استفاده کنید.

در این شرایط به فایل ایندکس سایت مپ نیاز خواهید داشت. هر چند می توانید با استفاده از gzip حجم فایل و پهنای باند مورد نیاز خود را کاهش دهید، اما باید از اینکه فایل نقشه سایت شما پس از فشرده سازی کم تر می شود، اطمینان حاصل کنید.

در فایل ایندکس زمان احتمالی تغییرات برای هر فایل سایت مپ شما بوسیله برچسب <lastmod> مشخص میشود.

معانی برچسب‌های استفاده شده در فایل ایندکس نقشه سایت

هر فایل ایندکس میتواند تا 50000 فایل نقشه سایت را در شامل شود.

نقشه سایت XML چه فایل‌هایی را پشتیبانی میکند؟

گوگل میتواند پسوندهای متفاوتی را در هر نقشه سایت شناسایی کند. این امر بستگی به محتویات هر سایت دارد و شما با استفاده از نقشه سایت کار را برای موتورهای جستجو راحت میکنید. نقشه سایت XML پسوندهای HTML، Video، Image، Mobile و News را پشتیبانی میکند.

معرفی نقشه سایت به گوگل

توجه کنید که همین دکمه علاوه بر بررسی برای معرفی نقشه سایت به گوگل نیز استفاده میشود، علاوه براین شما میتوانید با قرار دادن کد زیر در فایل robots.txt خود نقشه سایت را به گوگل معرفی کنید.

Sitemap: http://example.com/sitemap.xml

هربار که تغییری در نقشه سایت خود ایجاد کردید با استفاده از همان دکمه Add/Test Sitemap گوگل را از تغییرات آن مطلع کنید.

اهمیت نقشه سایت زمانی ملموس خواهد بود که تعداد صفحات سایت شما بسیار زیاد بوده و ارزش محتوایی آنها با یکدیگر متفاوت باشد. برای مثال اگر بخش مقالات تکنولوژی از مقالات بازی و سرگرمی برای شما مهمتر است، میتوانید این تفاوت را بوسیله نقشه سایت به وبمستر خود معرفی کنید.

***

برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ نحوۀ سایت ساز پرتال می توانید با شمارۀ 63404-021 تماس بگیرید.

برچسب ها: آموزش ساخت نقشه سایت, نقشه سایت چیست, آموزش ساخت سایت مپ, سایت مپ چیست, معرفی نقشه سایت به گوگل, همه چیز درباره نقشه سایت, کاربرد نقشه سایت, نقشه سایت چه کاربردی دارد
عضو خبرنامه شوید.
0 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *