وبلاگ، آشنایی با علم طراحی سایت

سایت ساز چیست؟

20 دی 1396

مقدمه

اگر تابحال برای راه‌اندازی یک وب‌سایت اقدام کرده باشید، حتماً به خوبی می‌دانید که از چه فرآیند پیچیده، زمانبر و پرهزینه‌ای صحبت می‌کنیم. شما می‌خواهید برای خودتان یک سایت شخصی یا تجاری داشته باشید؛ پس سراغ یک طراح یا یک شرکت طراحی سایت می‌روید و سایتتان را به آنها سفارش می‌دهید. طراحی سایت شما از چند هفته تا چند ماه زمان می‌برد. طی این مدت مجبورید بارها و بارها با طراح تماس بگیرید و مکاتبه کنید تا طرح و ویژگی‌های مدنظرتان را به او منتقل کنید. سرانجام اگر خوش شانس باشید، طراح سایت شما را سروقت و به همان شکلی که می‌خواستید تحویل می‌دهد. حالا به قسمت دردناک ماجرا می‌رسیم، یعنی موعد پرداخت هزینه...

چند ملیونی از حسابتان کم می‌شود و حالا می‌خواهید کار با وب‌سایتتان را شروع کنید. اما همه چیز بیش از حد پیچیده است. تصور می‌کردید کار راه‌اندازی سایت تمام شده است و قسمت سخت ماجرا را پشت سر گذاشته‌اید. اما به نظر می‌رسد که این طور نیست...کم کم تماس‌های شما با طراح بدون پاسخ می‌ماند و اشکالات سایت یکی یکی خود را نشان می‌دهند. خسته و کلافه و ناراضی از خودتان می‌پرسید: یعنی هیچ راه ساده‌ای وجود ندارد که من بتوانم برای خودم یک سایت داشته باشم؟

چرا، یک راه بسیار بسیار ساده‌تر وجود دارد: استفاده از ابزاری به نام سایت‌ساز!

سایت‌ساز چیست؟

سایت‌ساز به ابزاری گفته می‌شود که امکان ساخت، ویرایش و مدیریت یک وب‌سایت را بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی برای کاربران فراهم می‌کند. هدف از طراحی این ابزار، آسان کردن فرآیند طراحی سایت برای کاربران بوده است. با استفاده از سایت‌ساز هرکسی می‌تواند به راحتی سایت دلخواهش را بسازد و آن را مدیریت کند.

باورتان نمی‌شود؟ به شما حق می‌دهم؛ حتماً با خودتان می‌گویید چطور می‌شود کاری را که یک برنامه نویس با صرف زمان و انرژی بسیار زیاد انجام می‌دهد، من به سادگی و ظرف مدت زمان اندک انجام بدهم. این مقاله همه‌ی سوالات شما درباره مفهوم سایت‌سازها را پاسخ می‌دهد.

 نرم‌افزارهای سایت‌ساز به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می‌شوند. دسته دوم بیشتر با نام نرم‌افزارهای طراحی سایت شناخته می‌شوند و موضوع بحث ما نیستند. اما سایت‌سازهای آنلاین نرم‌افزارهای تحت وبی هستند که اغلب توسط یک شرکت به طور اختصاصی طراحی می‌شوند و در اختیار کاربران قرار می‌گیرند (مثل سایت‌ساز پرتال). شرکت‌های سازنده، معمولاً سایت‌سازها را به صورت اشتراک سالیانه یا ماهیانه عرضه می‌کنند. تمام امکانات لازم از جمله خدمات هاستیگ (فضای مورد نیاز برای بارگزاری فایل‌های وب‌سایت)، ثبت دامنه، ویرایش ظاهر و محتوای وب‌سایت، یکجا و از طریق شرکت ارائه‌دهنده به کاربر داده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزایای سایت‌سازها برخورداری از خدمات پشتیبانی است. این یعنی شما طی مدت زمان اشتراکتان، به هرمشکل یا سوالی که بربخورید، توسط تیم پشتیبانی شرکت سایت ساز از راهنمایی‌های لازم برخوردار خواهید شد.

سایت‌سازها چگونه کار می‌کنند؟

گفتیم که با سایت‌ساز می‌توانید: 1) سایت خود را بسازید. 2) به سادگی آن را مدیریت کنید. اما می‌پرسید چگونه؟

1) ساخت سایت

سایت‌سازها اغلب چندین قالب آماده در اختیارتان قرار می‌دهند تا شما یکی را انتخاب کنید و آن را به دلخواه خودتان ویرایش کنید. قالب سایت همان شکل ظاهری آن است که توسط بازدیدکنندگان مشاهده می‌شود. سایت‌سازها امکان ویرایش گسترده قالب را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس به راحتی می‌توانید ظاهری جذاب و کاربردی برای سایت خود طراحی کنید.

سایت‌سازهای مختلف قالب‌های متفاوت و مخصوص به خودشان را دارند، اما به طور کلی امکان ویرایش قالب در تمام سایت‌سازها به شما اجازه می‌دهد:

و امکانات دیگری که ممکن است بین سایت‌سازهای مختلف متفاوت باشد.

2) مدیریت سایت

سایت‌سازها برای مدیریت سایت ابزاری به نام پنل مدیریتی در اختیار کاربر قرار می‌دهند. با استفاده از این پنل مدیر سایت اختیارات لازم برای به‌روزرسانی و دسته‌بندی محتواها، مدیریت فایل‌ها، اعمال تنظیمات و آمارگیری را خواهد داشت. درباره این امکانات کمی بیشتر توضیح می‌دهم تا ببینید پنل مدیریتی چگونه پاسخگوی نیازهای شما در اداره سایتتان خواهد بود:

 سایت‌سازها به درد چه کسانی می‌خورند؟

همانطور که گفتیم، سایت‌سازها اصلاً با هدف سهولت بخشیدن به کار طراحی سایت و مخصوص افرادی که کدنویسی بلد نیستند، بوجود آمده‌اند. پس بدون شک  سامانه‌های سایت‌ساز به برطرف کردن نیاز این دسته از کاربران توجه بیشتری می‌کنند. اما شاید برای برخی سوال پیش بیاید که:

اینکه سامانه‌های سایت‌ساز کار طراحی و مدیریت سایت را ساده کرده‌اند، به این معنی نیست که سایت‌هایی که توسط این سامانه ها ساخته می‌شوند خود نیز ساده هستند و امکانات محدودی دارد. آیا امکاناتی که در بخش قبل توضیح دادم برای اداره یک سایت کافی نیست؟

سایت‌سازهای خوب، برعکس تصور برخی، از آخرین تکنولوژی‌های طراحی سایت استفاده می‌کنند؛ این سامانه‌ها اغلب با امکانات جدیدتر به روزرسانی می‌شوند.

خیر، اینگونه نیست. با اینکه سایت‌سارها برای راحتی کار افراد مبتدی و ناآشنا به طراحی سایت ساخته شده‌اند، افراد حرفه‌ای نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند. علت این است که سایت‌سازها اغلب یا متن‌باز هستند و یا امکان ساخت افزونه‌های مختلف برای آنها وجود دارد. درنتیجه برای کسی که به طراحی و توسعه وب‌سایت علاقه داشته باشد هم سایت‌ساز گزینه خوبی است.

 

جایگاه سایت‌سازها در طراحی سایت دنیا کجاست؟

شاید در گذشته طراحی سایت اختصاصی بین کاربران به عنوان تنها روش ایجاد یک وب‌سایت به شمار می‌رفت. اما با گذشت زمان و پیشرفت سامانه‌های سایت‌ساز، میزان جستجوی سایت‌ساز روند افزایشی و طراحی سایت اختصاصی روند نزولی داشته است. به گونه‌ای که میزان جستجوی این دو روش با هم برابری می‌کند.

آیا می‌دانستید که تعداد سایت‌های ساخته شده توسط سامانه سایت‌ساز Wix.com عدد باورنکردنی 109 میلیون است؟ این تنها تعداد کاربران یکی از سامانه‌های سایت‌ساز است و اگر بخواهیم تمام کاربرانی که از سایت‌ساز استفاده می‌کنند را بشماریم قطعاً به عدد بزرگتری می‌رسیم.

نتیجه‌گیری‌ای که از این آمار می‌توانیم بکنیم، این است که سایت‌سازها توانسته‌اند جایگاه خود را تثبیت کنند. پس می‌توان انتظار داشت که در آینده این سامانه‌ها به طور حتم گسترده‌تر می‌شوند.

وضعیت سایت‌سازهای ایرانی به چه صورت است؟

یکی از مشکلاتی که کاربران ایرانی در استفاده از سایت‌سازهای خارجی با آن مواجه هستند، مساله زبان و پشتیبانی است. سامانه‌های خارجی علی‌رغم کیفیت بالا، از زبان فارسی به خوبی پشتیبانی نمی‌کنند و آموزش‌ها و راهنماهای آنها به زبان خارجی است. سایت ساز های فارسی بسیاری در چند سال اخیر بوجود آمده‌اند. خدمات و تعرفه‌های این سامانه‌ها متفاوت است. پس برای انتخاب بهترین شرکت سایت ساز باید دقت لازم را بعمل بیاورید. 

 مقایسه سایت‌سازها با طراحی سایت اختصاصی

بیایید دو روش‌ مختلف طراحی سایت را با هم مقایسه کنیم. با بررسی مزایا و معایب هریک نسبت به دیگری، می‌توانید تصمیم آگاهانه‌تری بگیرید.

مزایای سایت‌ساز

معایب سایت‌ساز

مزایای طراحی سایت اختصاصی

معایب طراحی سایت اختصاصی

سایت ساز پرتال

سایت ساز پرتال اولین سامانه طراحی وبسایت فارسی به صورت آنلاین نیست، اما به جرات می توان گفت که بهترین سامانۀ سایت ساز فارسی زبان است. طراحان آن برای راه‌اندازی این سامانه چهار سال تلاش کرده‌اند. آنها همواره در حال به روزرسانی این سامانه و افزودن به قابلیت‌های آن هستند.

پرتال توانسته اعتماد کاربران زیادی را جلب کند. بیش از دوازده هزار سایت بر روی این سامانه فعال هستند.

عضو خبرنامه شوید.
1 دیدگاه

آخرین دیدگاه‌ها

در 17 آذر 1394 ساعت 12:32

سلام من این مطلب رو واسه پروژه ام می خوام میشه بگید منبع این متن از کجاست یا مال چه کتابیه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *